U okviru samostana Školskih sestara franjevki u Potocima kod Mostara otvorena je prva kušaonica maslinova ulja u Bosni i Hercegovini pod nazivom „Paxa House“ – što u prijevodu znači „Kuća mira“. Ovaj jedinstveni prostor zamišljen je kao mjesto susreta prirode, tradicije i održivog razvoja, ali i kao nova postaja na budućoj Cesti maslinova ulja kroz Hercegovinu.
Kušaonica neće služiti samo za kušanje visokokvalitetnih maslinovih ulja domaće proizvodnje, već i kao izložbeno-prodajni prostor za razne lokalne proizvode malih proizvođača. Posjetitelji će ovdje moći kušati i kupiti maslinovo ulje koje nije dostupno u klasičnim prodajnim lancima, što ovaj projekt čini dodatno vrijednim za razvoj ruralnog turizma, prenosi BHRT.
Voditeljica projekta, Dajana Dujmović iz samostana, istaknula je da je ideja proizašla iz stalnih upita ljudi koji traže domaće maslinovo ulje i žele znati više o njegovim ljekovitim svojstvima i kvaliteti. Kroz „Paxa House“ žele educirati posjetitelje o zdravlju, prirodi, poljoprivredi i važnosti podrške lokalnim zajednicama.
Podršku projektu dali su i predstavnici međunarodnih organizacija, nevladinog sektora te domaćih institucija. Mladen Todorović iz inicijative „Green & Healthy BiH“ poručio je da će kušaonica biti važno mjesto susreta i odmora za sve koji putuju između Sarajeva i Mostara, nudeći autentičan doživljaj hercegovačkog podneblja.
Otvorenje ove kuće smatra se i prvim korakom u realizaciji projekta „Cesta maslinova ulja kroz Hercegovinu“, u okviru kojega se planira postavljanje dvanaest punktova za promociju domaćih ulja. Direktor Federalnog agromediteranskog zavoda u Mostaru, Marko Ivanković, naglasio je da je već upućen zahtjev Bruxellesu za zaštitu zemljopisnog podrijetla hercegovačkog ekstra djevičanskog maslinova ulja, čime bi ono postalo tek drugi proizvod iz BiH s ovom oznakom.
Otvaranjem prve ovakve kuće u zemlji potvrđuje se potencijal Hercegovine kao regije pogodnog podneblja za maslinarstvo, ali i kao atraktivne destinacije za razvoj agroturizma. Projekt ima potencijal oplemeniti lokalno gospodarstvo, sačuvati tradiciju i povezati zajednice kroz kulturu zajedničkog rada i zdravih vrijednosti.