Utorak, 17 lipnja, 2025
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
No Result
View All Result
Home VIJESTI

Novi zakon o prometu donosi strože mjere: Prijeti oduzimanje vozila i kazne do 5.000 km

15. svibnja 2025.
in VIJESTI
0
Novi zakon o prometu donosi strože mjere: Prijeti oduzimanje vozila i kazne do 5.000 km

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici (u četvrtak) trebao bi razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama u BiH u drugom čitanju, a koji se prije svega odnosi na jasnije definiranje i strože kažnjavanje bahate vožnje.

Također se predlaže povećanje novčanih kazni za korištenje mobilnih telefona tijekom vožnje, prenose Nezavisne novine.

Ali, krenimo ispočetka.

Zakonom se predlaže da se iza postojećeg članka 42 doda novi članak 42a kojim se definira bahata vožnja – postupanje vozača koje je u grubom neskladu s prometnim propisima.

Bahatom vožnjom smatra se, između ostalog, situacija kada vozač dvaput ili više puta prođe kroz crveno svjetlo u razmaku od 20 minuta. Osim toga, definirana su još tri primjera bahate vožnje.

“To je kretanje vozilom u naseljenom mjestu brzinom većom za 40 km/h od najveće dopuštene brzine, bilo da je određena prometnim znakom ili općim ograničenjem, odnosno izvan naselja brzinom većom od 60 km/h od dopuštene,” stoji u izmjenama zakona.

Također, vozači će biti okarakterizirani kao bahati ukoliko krenu u pretjecanje kolone vozila, pri čemu prelaze ili se kreću preko pune uzdužne linije koja razdvaja dvije prometne trake.

“Bahatom vožnjom smatra se i kada vozač upravlja vozilom s koncentracijom alkohola većom od 1,5 g/kg (promila) ili pod utjecajem narkotika ili drugih psihoaktivnih tvari,” navodi se u zakonu.

Prema prijedlogu izmjena, jedna od predviđenih mjera je privremeno oduzimanje vozila na mjestu gdje je vozač zatečen u počinjenju prekršaja. Vozilo će se oduzeti ako se utvrdi da je vozač u prethodne dvije godine već jednom kažnjen za isti prekršaj.

Uz to, u članku 234a, koji se odnosi na novčane kazne i privremenu zabranu upravljanja vozilom, dodaje se nova stavka – trajno oduzimanje motornog vozila.

Novi članak 235b propisuje da će osoba koja bahatom vožnjom ozbiljno ugrozi sigurnost drugih sudionika u prometu biti kažnjena s 2.000 do 3.000 KM. Uz novčanu kaznu, vozaču će biti izrečena zabrana upravljanja vozilom na šest mjeseci te dva kaznena boda.

Ako bahati vozač izazove prometnu nesreću, predviđena je kazna od 3.000 do 5.000 KM, oduzimanje vozila u trajanju od devet mjeseci i četiri kaznena boda.

Strože sankcije predviđene su i za one koji tijekom vožnje koriste mobilni telefon ili druge uređaje koji mogu ometati rad mjernih instrumenata za brzinu i dokumentiranje prekršaja, kao i za one koji ne koriste sigurnosni pojas.

To je uređeno novim člankom 235a, koji se uvodi iza članka 235., a kojim se propisuje novčana kazna u iznosu od 200 do 400 KM.

Vozačima koji uz prekršaj izazovu i prometnu nesreću izreći će se zabrana upravljanja vozilom od jednog do šest mjeseci, uz dva kaznena boda.

Sve navedene izmjene i dopune zakona, kako ističe predlagač Saša Magazinović, zastupnik SDP-a BiH u Predstavničkom domu PS BiH, trebale bi znatno smanjiti broj prometnih prekršaja koji često rezultiraju teškim, pa i smrtnim posljedicama.

“Razgovarali smo s ljudima koji se svakodnevno bave prometnom sigurnošću – tužiteljima, sudskim vještacima, prometnim inženjerima – i jasno nam je rečeno da postoji mnogo stvari koje treba mijenjati u važećem zakonu, ali da je prioritet kažnjavati neodgovorne vozače zbog konzumacije alkohola i opojnih droga,” istaknuo je Saša Magazinović, koji je prijedlog zakona podnio zajedno sa zastupnikom Jasminom Imamovićem.

Bahata vožnja, teško kršenje prometnih propisa i uporaba mobitela postaju sve izraženiji problemi na cestama BiH, zbog čega Magazinović smatra da ih je hitno potrebno definirati i sankcionirati.

“Prvi put se u BiH definira bahata vožnja i rigorozno kažnjava,” naglasio je Magazinović te dodao da cilj zakona nije prikupljanje sredstava u proračun.

“Zakon ima svrhu odvraćanja od činjenja takvih prekršaja. Imali smo jedan praktičan primjer da je to moguće. Nedavno je Parlament usvojio zakon kojim se strogo kažnjava zloupotreba parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom, a prije nekoliko dana dobili smo službene podatke da se u jednom od kantona u FBiH broj prekršaja smanjio za više od 200 posto. Isti ishod očekujemo i ovim zakonom – dakle, značajno smanjenje broja prekršaja,” rekao je Magazinović za Nezavisne novine.

Zakon je već prošao prvo čitanje u Predstavničkom domu PS BiH, a Magazinović očekuje sličnu podršku i u drugom čitanju.

“Komisija za promet i komunikacije PD PS BiH razmatrala je ovaj zakon, usvojeno je nekoliko amandmana, ali uglavnom tehničke prirode. Sudeći prema tome, očekujemo da će zakon biti prihvaćen i u drugom čitanju,” zaključio je Saša Magazinović, zastupnik SDP-a BiH.

hercegovina.info 

Next Post
Vlada FBiH: Četiri milijuna KM za razvoj turizma u Federaciji BiH

Vlada FBiH: Četiri milijuna KM za razvoj turizma u Federaciji BiH

Biciklizam i Škoda: Partnerstvo koje inspirira – suradnja koja povezuje i Continental Blidinje BIKE Festival

Biciklizam i Škoda: Partnerstvo koje inspirira – suradnja koja povezuje i Continental Blidinje BIKE Festival

Najnovije vijesti

  • Završena prva faza biciklističke rute Sarajevo – Mostar – Dubrovnik
  • Najava: Turnir „Dobro Selo 3×3“ od 24. do 27. srpnja 2025.
  • FOTO: Završen Hercegovina Cup 2025
  • Srednja škola dr. fra Slavka Barbarića: Natječaj za upis u prvi razred
  • Sastanak predsjednice FBiH s predstavnicima Hercegovačke udruge uljara i maslinara
  • Obavijest o obustavi električne energije
  • HGSS Čitluk-Međugorje intervenirao na Križevcu
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina

© 2008 - 2024 Brotnjo.info | Kontaktirajte nas [email protected]

Zapratite nas

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov

© 2008 - 2024 Brotnjo.info | Kontaktirajte nas [email protected]