Naslovnica CRKVA Biskup Ratko Perić danas slavi 50. obljetnicu svećeništva

Biskup Ratko Perić danas slavi 50. obljetnicu svećeništva

Podijeli objavu

U prigodi obljetnice posvete katedrale  i 50. obljetnice svećeništva mons. Ratka Perića, biskupa mostarsko-duvanjskog i trajnog upravitelja trebinjsko-mrkanskog, danas na blagdan Uzvišenja svetoga Križa, 14. rujna 2019., Biskupski ordinarijat u Mostaru organizira svetu Euharijstiju i svečanu akademiju.

Program slavlja:

16.00 sati – velika katedralna dvorana: Svečana akademija i predstavljanje knjige Ljubav koja ne prestaje

18.00 sati – katedrala Marije Majke Crkve i Kraljice neba i zemlje: Zlatna Misa


Kratak životopis biskupa Ratka

Rođen 2. veljače 1944. u Tuku, župa Rovišće kod Bjelovara, Hrvatska. Roditelji: Grgo i Anica r. Raguž.

Kršten u Rovišću u župnoj crkvi Presvetoga Trojstva, 5. veljače 1944., a krizman u Prenju, 12. srpnja 1953.; krizmatelj: msgr. Andrija Majić, biskupov delegat.

Školovanje: Osnovna škola u Rotimlji, 1951.-1955. i u Crnićima, 1955.-1959.; Sjemenišna klasična gimnazija u Zagrebu, 1959.-1963. Filozofski studij u Zagrebu, 1963.-1965. Teološki studij u Rimu, Papinsko sveučilište Urbanijana, 1965.-1969. Licencijat u lipnju 1969. s tezom: „Uloga kardinala Stepinca u odnosima između Crkve i države“. Poslijediplomski studij na Urbanijani, 1969.-1971., doktorirao 10. prosinca 1971. s tezom: „Smisao evangelizacije u perspektivi anonimnoga kršćanstva“.

Sveti redovi: Đakonat: Rim, 6. siječnja 1969. Prezbiterat: Prisoje, 29. lipnja 1969. Reditelj biskup Petar Čule. Biskupstvo: Neum, Križevo, 14. rujna 1992. Posvetitelj Franjo kard. Kuharić; suposvetitelji nadbiskup Josip Uhač i biskup Pavao Žanić.

Svećeničke službe: Župnik u Trebinju, 1971.-1974. Nastavnik opće povijesti, grčkoga jezika i vjeronauka na Humanističkoj gimnaziji u Dubrovniku, 1972.-1974. Profesor na Vrhbosanskoj katoličkoj teologiji: Istočno bogoslovlje, 1974.-1979., Ekumenska teologija, 1974.-2004. (s prekidima); na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu: Istočno bogoslovlje, 1991.-1992.; na Papinskom sveučilištu Gregorijani u Rimu: Ekumenska teologija, 1989.-1992.; na Teološkom institutu u Mostaru: ekleziologija i mariologija, od 1993. do 2010.

Rektor Papinskoga hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu imenovan 7. prosinca 1979.

Biskupske službe. Biskup koadjutor mostarsko-duvanjski imenovan 29. svibnja 1992. Naslijedio biskupa Pavla Žanića kao dijecezanski biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski, 24. srpnja 1993.

Cnak.ba / md-tm.ba

Podijeli objavu