Federalno ministarstvo rada i socijalne politike pustilo je naloge za isplatu naknada roditeljima njegovateljima za siječanj 2026. godine u ukupnom iznosu od 3.431.111,71 KM.
Mjesečna naknada za roditelje njegovatelje povećana je sa 619 KM na 1.027 KM za šta je u 2026. godini planirano 59 milijuna KM, što je 41,5 milijuna KM više u odnosu na 2022. godinu, čime se potvrđuje kontinuiran rast izdvajanja i dugoročna opredijeljenost za podršku roditeljima i starateljima koji brinu o svojim bližnjima sa najtežim oblicima invaliditeta.
Paralelno s povećanjem financijskih izdvajanja, kroz izmjene i dopune Zakona o roditeljima njegovateljima unapređuje se i normativni okvir. Izmjenama se ujednačava pojam i status roditelja njegovatelja, proširuje krug srodnika koji mogu ostvariti ovo pravo, izjednačavaju prava bračnih i vanbračnih partnera te uklanja diskriminacija po osnovu uzroka invaliditeta.
Izmjenama Zakona omogućava se i zadržavanje statusa roditelja njegovatelja za roditelje čija djeca pohađaju predškolske i obrazovne ustanove, bez obzira na broj sati provedenih u ustanovi, pojednostavljuje se medicinsko vještačenje, te uspostavlja jedinstvena elektronska baza podataka radi veće transparentnosti i efikasnosti u isplatama. (fmrsp.gov.ba)




