Subota, 13 prosinca, 2025
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
    • Broćanska duhovna zvanja
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
    • Broćanska duhovna zvanja
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
No Result
View All Result
Home VIJESTI HRVATSKA

Loša strana turizma – Skok inflacije usred turističke sezone

4. travnja 2024.
in HRVATSKA
0
Upozorenje uoči sezone: Sendviči ne mogu preko granice!

Komentirajući podatke da je tri mjeseca za redom inflacija na 4,1% ekonomski analitičar Luka Brkić rekao je kako inflacija još uvijek nije pod kontrolom.

– To nisu veliki inflatorni udari, ali ona još nije, kad je riječ o Hrvatskoj, ni približno na projiciranih 2%. Hoće li to biti 2025. ili 2026., to ćemo vidjeti, kazao je.

Dodao je da je za nas možda puno važnija inflacija koja kod nas proizlazi iz strukture našeg gospodarstva, dakle koja se ne mijenja.

– Kada se izvuče dekompozicija onda se vidi da su uvjerljivo poskupjele usluge, 6,6%. To je vezano za turizam, to je loša strana priče od turizma, da tako kažem, rekao je Brkić.

Smatra da će se restriktivna monetarna politika nastaviti voditi i dalje, barem negdje do lipnja.

– Ja tako procjenjujem što se tiče ESB-a, a to je znači i što se tiče i nas samih jer naš manevarski prostor u segmentu monetarne politike je izuzetno sužen, s obzirom na to da smo članica eurozone, a inflacija i borba protiv inflacije ipak je najviše locirana u monetarnu politiku, istaknuo je Brkić.

Dodao je da kada se govori o eurozoni, u Hrvatskoj je inflacija i dalje najviša upravo najviše zbog strukture našeg gospodarstva.

– Cijene energije neznatno rastu, one su još pod kontrolom, dakle i plin, struja, nafta, naftni derivati, čak je cijena hrane je nešto malo usporila, ali rastu cijene usluge. Tu se slažem s ministrom financija, turistička predsezona je krenula nešto ranije, Uskrs je ove godine dosta ranije i ta potražnja naprosto pumpa cijene. To onda u strukturi inflacije na razini nacionalnog gospodarstva daje te rezultate od 4,1%, naglasio je Brkić.

Realan je skok inflacije i ove godine usred turističke sezone kao i lani

Komentirajući činjenicu da se lani u Hrvatskoj dogodio uslijed turističke sezone veliki skok inflacije Brkića je rekao kako je vrlo realno da se to dogodi i ove godine.

– To je bilo, ako se dobro sjećam, u kolovozu prošle godine. Ako su ove prognoze, predviđanja i projekcije turističke sezone, da bi mogla biti čak i bolja nego što je bila prethodne godine, onda je to više nego izgledan scenarij. I naprosto je logično da to tako bude, istaknuo je Brkić.

Inflacija pohlepe u Hrvatskoj

Na pitanje, s obzirom na to da cijena hrane raste i više od stope inflacije, ima li nade da će cijene hrane možda ipak stagnirati, Brkić je rekao da nada umire posljednja te da onda misli da ima nade.

– Kada gledate koliko smo mi uvozno ovisni, pa kada je riječ o sektoru hrane, onda je to prelijevanje iz inozemstva. Kada pogledate da su cijene hrane ili nekih drugih prehrambenih proizvoda, kod nas više nego što su u okruženju, nego što su u zemljama iz kojih mi uvozimo, onda mora se postaviti pitanje, a zbog čega je tome tako? Čak su i neki proizvodi koji se proizvode u Hrvatskoj, koji su autohtono hrvatski proizvodi, jeftiniji u susjednim zemljama nego u Hrvatskoj. To nas sada vuče na jednu drugu stranu, na jednu drugu vrstu analize koja je poznata pod nazivom inflacija pohlepe, rekao je Brkić.

Dodao je da to nije u smislu moraliziranja.

– Naprosto kada vidite da kada nemate regulirano tržište, kada je tržna struktura monopolistička ili oligopolistička, kada niste pravili dobar odnos između marži i cijena, recimo prilikom uvođenja eura, onda imate naprosto situaciju u kojoj više troškovi ne pumpaju cijene pa onda inflaciju. Ona je i dalje rastu jer imate naprosto kvazi rente koje onda dovode do toga. U Hrvatskoj su profiti bankarskog sektora, financijskog sektora rasli negdje oko 80%, a istovremeno su plaće u tom istom financijskom sektoru rasle 7 ili 8%, objasnio je Brkić.

Inflaciju od 3% moguće dostići a da se ništa bitno ne mijenja u ekonomskoj politici

Na pitanje što bi se trebalo dogoditi da se postigne projekcija inflacije u Hrvatskoj od 3% ove godine Brkić je rekao da misli kako se u ekonomskoj politici Hrvatske neće ništa bitno mijenjati.

– Tako je bilo u prethodnoj godini ili u ova prva 3 mjeseca, s tim skokom cijena na špici turističke sezone. Cilj je restriktivna monetarna politika ECB-a barem do lipnja. Projekciju od 3% je moguće realizirati i taj cilj dostići a da u suštini ništa bitno, ništa korjenito ne mijenjate u ekonomskoj politici, smatra Brkić.

HRT.hr

Next Post
U Čitluku obilježena 32. obljetnica utemeljenja HVO-a

U Čitluku obilježena 32. obljetnica utemeljenja HVO-a

Jedinstveni specijalizirani tepih servis otvoren u Čitluku

Jedinstveni specijalizirani tepih servis otvoren u Čitluku

Najnovije vijesti

  • Učenici i profesori Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića pokazali veliko srce: Humanitarna pomoć uručena obitelji u Blizancima
  • Mali koraci – velika srca: Učenici Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića pomažu djeci kroz Marijine obroke
  • Franjevačka knjižnica obogatila bolničku knjižnicu s 150 knjiga
  • Predsjedatelj Doma naroda Parlamenta FBiH na tematskoj sesiji o mehanizmima zaštite od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama u ZHŽ-u
  • Konferencija mladih istraživača o digitalnom dobu
  • U utorak sljedeća utakmica ekipe Tomislav Milićević Dume na Kutiji šibica
  • Autopraonica NAM zapošljava
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina

Kontaktirajte nas

E-mail: [email protected]
Kontakt telefon: 067 127 7777


© 2008 - 2025 Brotnjo.info

Zapratite nas

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
    • Broćanska duhovna zvanja
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov

Kontaktirajte nas

E-mail: [email protected]
Kontakt telefon: 067 127 7777


© 2008 - 2025 Brotnjo.info