Nakon dramatičnog skoka iznad 120 dolara, naftno tržište doživjelo je snažan pad. Američki predsjednik uvjeren je u brzi kraj sukoba, a G7 sprema izvanredni plan za spas ekonomije. Cijene nafte naglo su pale u ponedjeljak navečer, donoseći olakšanje globalnom tržištu usred geopolitičke krize. Glavni razlog ovog preokreta je američki predsjednik Donald Trump, koji je nagovijestio da bi se sukob Sjedinjenih Američkih Država i Irana mogao bližiti svome kraju.
U intervjuu za CBS News, Trump je izjavio kako misli da se “rat gotovo bliži kraju”. Reakcija tržišta bila je trenutna. Cijena sirove nafte Brent stropoštala se na 90 dolara po barelu, što predstavlja ogroman pad od 30 dolara u odnosu na prethodnu noć.
Bitka za Hormuški tjesnac
Američki predsjednik je komentirao iranske vojne kapacitete, istaknuvši da ta zemlja nema mornaricu, komunikacije, pa čak ni zrakoplovstvo. Dodao je kako su američke snage napredovale znatno brže od početnih procjena, koje su predviđale do pet tjedana ratovanja.
Ključna točka globalne energetske sigurnosti trenutno je Hormuški tjesnac, koji dobrim dijelom blokira Iran. Trump je naglasio da Sjedinjene Države razmatraju preuzimanje kontrole nad tim vitalnim prolazom za opskrbu naftom i plinom, a poslao je i oštro upozorenje putem platforme Truth Social:
– Postupi li Iran na način kojim će zaustaviti protok nafte kroz tjesnac, Sjedinjene Države udarit će dvadeset puta jače nego dosad.
Opasnost za ekonomiju i plan G7
Strah od poremećaja u opskrbi prethodno je u ponedjeljak ujutro lansirao cijenu nafte Brent iznad 120 dolara po barelu, što je bila najviša zabilježena razina još od 2022. godine. Iako je cijena sada pala, i dalje je znatno viša od 70 dolara, koliko je iznosila prije početka sukoba. Ovaj cjenovni šok izazvao je ozbiljnu zabrinutost zbog potencijalnog zastoja u globalnom gospodarskom rastu.
Dodatno smirenje situacije moglo bi stići od vodećih svjetskih ekonomija. Skupina G7 razmatra korištenje svojih nacionalnih strateških rezervi nafte kako bi pridonijela stabilizaciji tržišta. Te se rezerve čuvaju strogo za vrijeme velikih opskrbnih kriza. Francuski ministar financija Roland Lescure potvrdio je da konačna odluka o ovom izvanrednom potezu još nije donesena.




